Home / İGA Haber Oku / İGA Haber Oku Ekonomi

İGA Haber Oku Ekonomi

İGA Haber Oku Ekonomi – Firma suçunu kabul etti: Mama fiyatlarına müdahale edildiği apaçık gözler önüne serildi!

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, mama fiyatlarına müdahale yapıldığını açıkladı. Küle, firmanın ihlali kabul ettiğini belirtti.

Mamada fiyatlara müdahale edildiği ortaya çıktı. Bu durumu da cuma günü Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, ilk kez açıkladı. Küle, “Mama sektöründe soruşturmaya devam ettiğimiz teşebbüs, uzlaşma başvurusu yaptı. İhlali kabul etti” dedi.

‘FİRMA KABUL ETTİ’

Küle, açıklamasında “Oradaki ihlal yeniden satış fiyatının tespitiydi. Satış noktalarında fiyatlara müdahale etmemesi gerekir. Firma bunu kabul etti. Kendisine uzlaşma oranını tebliğ ettik, haber bekliyoruz. Oranımızı kabul ederlerse dosyayı sonlandırmış olacağız” ifadelerine yer vermişti.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, mama fiyatlarında yapılan müdahaleyi ve vatandaşların ne yapması gerektiğini anlattı.

Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Birtakım firmalar tam rekabet ortamında nedense mücadele etmek istemiyorlar, kolayı buluyorlar. Aralarında anlaşıp piyasayı birlikte belirliyorlar. Bazen de tedarikçi firma kendi satış noktalarına müdahale ediyor. A firması daha önceki fiyattan aldığı ürünü rafında ucuz satarken yeni fiyatla zamlanmış alan B firması ben nasıl bu fiyattan satacağım diyor.

Tüketicinin sigortası olan rekabet ortamını ihlal ediyorlar. Daha önce bunu bankalarda görmüştük. En son zincir marketlerde gördük. Kira fiyatları arttı, şimdi ekmek fiyatları artıyor unla da oynuyorlar. Unla ilgili soruşturma da devam ediyor. Yumurta fiyatları bir ara çok uçtu. Rekabet Kurumu devreye girdi fiyatlar makul seviyeye geldi.”

About iga

Check Also

İngiltere Başbakanı Siyonist Olduğunu Söyledi

İGA Haber Oku – İngiltere Başbakanı Liz Truss, İsrail’in büyük bir destekçisi olduğunu ve aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.