Home / İGA Haber Oku / İGA Haber Oku Dünya

İGA Haber Oku Dünya

İGA Haber Oku Dünya – Yunanistan’ın Sığınmacılara Yaptığı Eziyet Tüm Dünya Basınında Üst Sıralarda Manşet Oldu!

Yunanistan’da gündem, Türkiye ile yaşanan gerginlik ve Ege adaları ile ilgili silahlanma iddiaları olmaya devam ederken, basın sürekli olarak Ege’de, Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta gergin bir yaz yaşanabileceği manşetleri atmaya devam ediyor. Diğer yandan Yunanistan’ın göçmenlere uyguladığı korkunç muamele ve Ege sularında yaşanan insanlık dramı da dünya basınında manşetlere taşınmış durumda ve bağımsız araştırma raporları durumun vahametini tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

Dünya basınında önde gelen İngiliz, Fransız ve Alman medya kuruluşları ile Hollandalı bir sivil toplum kuruluşunun ortak yürüttüğü ve bugün raporunun yayınladığı mülteci soruşturmasına göre, Yunanistan polisinin bazı çeteler ile ortak olarak Meriç Nehri’ni geçen mültecilere eziyet uygulayan operasyonlar yaptığı ortaya çıktı. Soruşturma raporunda bazı mültecilerin polis ve bu çete liderleri tarafından işe alınıp 25 günlük vize karşılığında diğer mültecileri dövdüğü, soyduğu ve saldırdığı belirtildi.

İngiltere merkezli Guardian, Fransa merkezli Le Monde, Almanya merkezli Der Siegel ile ARD Report München basın kuruluşları ve bilgi edinme üzerine faaliyet gösteren Hollandalı sivil toplum kuruluşu Lighthouse Reports; Yunanistan’a geçmeye çalışan mültecilerin uğradığı eziyeti ortaya koyan soruşturma raporunu açıkladı. Buna göre, Yunanistan polisi bazı çeteler ile iş birliği yaparak mültecilerden bazılarını alıkoyup bu kişilere Türkiye’den Meriç Nehri’ni geçen diğer mültecileri zorla dövdürdüğü, soydurduğu ve lastik botlarla yasadışı bir şekilde nehrin karşı kıyısına geri gönderdiği belirtildi.

Bugün yayınlanan basın açıklamasında “Sığınmacılar, gözaltı yerlerinden polis kamyonlarıyla nehir kıyısına götürülüyor ve burada Yunan polisinin gözü önünde kar maskesi giyen adamlar tarafından zorla lastik botlara bindiriliyorlar. Sonra bu maskeli adamlar onları diğer tarafa taşıyor” denildi.

‘25 GÜNLÜK VİZE KARŞILIĞINDA DİĞER MÜLTECİLERE SALDIRMAK ZORUNDA KALIYORLAR’

Mültecilerin ifadelerine, fotoğraflara ve videolara dayandırılan soruşturmada; ‘bazı mültecilerin’, alıkonularak zorla Yunanistan polisi ile çalıştırılıp 25 günlük geçici vize karşılığında diğer mültecileri soydukları, dövdükleri ve saldırdıkları ifade edildi. Kendilerine ‘köle’ diyen bir mültecinin ifadesine göre, bu kişilerin operasyonlar arasında Meriç Nehri çevresindeki üç farklı Yunanistan polis karakolunda gözetim altına tutulduğu belirtildi. Raporda bu karakollardan iki tanesinin Tychero ve Neo Cheimonio olduğu vurgulandı.

‘YA POLİSLE ÇALIŞACAK YA DA HAPSE GİRECEKTİ’

Soruşturma raporunda “Görüştüğümüz altı adamın, geri gönderme operasyonları sırasında telefonlarını yanlarında bulundurmalarına izin verilmedi. Ancak bazıları Tychero’daki karakolun içinden bazı fotoğraflar çekmeyi başardı ve diğerleri polisle birlikte çalışan Suriyeli gangsterin fotoğraflarını çekti. Bu görseller, eski kölelerin bize anlattığı hikayeleri doğrulamamıza yardımcı oldu” şeklinde ifadelere yer verildi. Raporda “Bassel, korkunç bir seçimle karşı karşıya kaldığında yarı çıplak, yaralanmış ve dövülmüştü. Ya kendisini kaçıranlar için, Yunan polisi için çalışmayı kabul edecekti ya da insan kaçakçılığıyla suçlanıp hapse girecekti” denildi.

HERKESİN BİLDİĞİ BARİZ SIR

Mültecilerin Yunanistan’a geçmek için insan kaçakçılarına 5 bin Euro ödedikleri belirtilen raporda ayrıca “Sınıra yakın Rum köylerinin sakinleri de kaçakların polis adına geri itmeler yapmasının bölgede ‘bariz bir sır’ olduğunu ifade etti. Meriç’teki yasak bölgeye girmelerine izin verilen çiftçiler ve balıkçılar, mültecilerin işlerini yaparken defalarca gözlemlendi.” ifadeleri yer aldı.

About iga

Check Also

İngiltere Başbakanı Siyonist Olduğunu Söyledi

İGA Haber Oku – İngiltere Başbakanı Liz Truss, İsrail’in büyük bir destekçisi olduğunu ve aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.