Home / İGA Haber Oku / Sivrisinekler İnsanları Nasıl Seçiyorlar

Sivrisinekler İnsanları Nasıl Seçiyorlar

İGA Haber Oku – Sivrisineklerin insanları nasıl seçtiği ortaya çıktı! Bakın, neye göre seçim yapıyorlarmış…

Bildiğiniz üzere sivrisinekler, insan ısırma konusunda biraz seçiciler. Kimi insanı ısırırken, kimi insanı pas geçebiliyorlar. Bilim insanları, sivrisineklerin ısıracağı insanlara neye göre karar verdiğini ortaya çıkardı.

Dünyanın önde gelen bilim-teknoloji dergilerinden biri olan Cell’de yayınlanan bir araştırma; sivrisineklerin hangi insanları neye göre hedefe aldığını gözler önüne serdi.

Pek çok insan, uzun kollu kıyafetler giyerek ya da sinek kovucu sprey kullanarak sinekleri, kendilerinden uzak tutmaya çalışıyorlar ancak sivrisinekler yine bir yolunu bulup saldırı planlarını sürdürüyorlar.

Bilim insanları sivrisineklerin nasıl bazı insanları es geçerek diğer insanları hedef aldığına dair bir inceleme çalışması gerçekleştirdi. Bilim insanları sivrisineklerin, diğer hayvanların aksine insan kokusu, beden ısısı ve karbondioksit seviyesi gibi kriterlere göre ısıracakları insanlara karar verdiklerini duyurdu.

Boston Üniversitesi’nde yapılan araştırmayı yürüten Meg Younger; sivrisineklerin diğer hayvanlardan farklı bir koku alma yönteminin olduğuna, sivrisineklerin koku reseptörleri kapatılsa dahi yaşamlarında herhangi bir değişiklik olmadığına dikkat çekti. Yapılan incelemelerde Deng humması bulaştıran Aedes aegypti türü sivrisinekler kullanıldı.

Koku reseptörünün sivrisineklerin hedefini tespit etmesinde pek de bir etkisi olmadığını fark eden bilim insanları, elde edilen bu bilgi sayesinde sivrisineklere karşı yeni bir sprey veya savunma sisteminin geliştirilebileceği yorumunda bulundu.

About iga

Check Also

İngiltere Başbakanı Siyonist Olduğunu Söyledi

İGA Haber Oku – İngiltere Başbakanı Liz Truss, İsrail’in büyük bir destekçisi olduğunu ve aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.