Home / İGA Haber Oku / Ukrayna Saldırıyı Önlediğini Duyurdu

Ukrayna Saldırıyı Önlediğini Duyurdu

İGA Haber Oku – Ukrayna, Rus ordusunun Bahmut ve Avdeevka istikametlerindeki saldırılarını önlediğini duyurdu!

Rus ordusunun Bahmut ve Avdeevka istikametlerindeki saldırılarının Ukrayna ordusunca önlendiği duyuruldu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, birkaç gün öncesinde çatışmalara ve Rus ordusunun kayıplarına ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan bu açıklamaya göre; Bahmut istikametinde saldırı girişiminde bulunan Rus güçler başarısız oldu ve geri çekildi.

Avdeevka yönünde de Rus güçlerinin tank, top ve füze kullanarak yaptıkları saldırı girişimi Ukrayna ordusu tarafından engellendi.

45 bin 550 Rus askerinin Ukrayna tarafından etkisiz hale getirildiği duyuruldu

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan bir diğer açıklamada; Rus ordusunun, çoğunluğu Donetsk bölgesinde olmak üzere 150 askerini kaybettiği belirtildi.

24 Şubat – 23 Ağustos döneminde, Ukrayna’da toplam 45 bin 550 Rus askerinin etkisiz hale getirildiği ifade edildi. Bu dönemde Ruslara ait 234 uçak, 198 helikopter, bin 921 tank, 4 bin 238 zırhlı araç, bin 33 top, 266 roketatar ve 146 hava savunma sisteminin yok edildiği de bildirildi.

Rus güçlerinin 3 bin 150 araç, 15 gemi ve hafif sürat teknesi ile 817 insansız hava aracını kaybettiği ifade edilen açıklamada, Rusların fırlattığı 196 seyir füzesinin de Ukrayna hava savunma birlikleri tarafından vurularak imha edildiği bilgisine yer verildi.

Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart’ta yapılan açıklamaya göre; Ukrayna’da 1351 Rus askerinin öldüğü bildirilmiş ancak sonrasında kayıplara ilişkin veriler yenilenmemişti.

Rusya’nın saldırılarında 374 çocuk yaşamını yitirdi

Ukrayna Başsavcılığı, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasından bu yana yaşamını yitiren Ukraynalı çocuklarla ilgili bilgileri paylaştı.

Paylaşılan bilgilere göre; Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan 23 Ağustos’a kadar 374 çocuk yaşamını yitirirken, 723 çocuk da yaralandı.

Rusya, Ukrayna’daki güçlerinin Mıkolayiv bölgesinin idari sınırlarına ulaştığını açıkladı

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da Rus ordusunun eylemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Rus güçlerinin Herson ve Mıkolayiv bölgelerine yönelik yaptığı saldırılar sonucunda Ukrayna ordusunun 28. Mekanize Birliklerini etkisiz hale getirdiğini, Mıkolayiv bölgesinin idari sınırlarına ulaşıldığını belirten İgör Konaşenkov, Herson bölgesinde 36 kilometrekarelik bölgenin kontrol altına alındığını açıkladı.

Komsomolskoye yerleşim birimini ele geçirdiklerini ifade eden İgor Konaşenkov, Mıkolayiv bölgesinde 12 kilometrelik bir saha üzerinde kontrol kurulduğunu bildirdi.

İgor Konaşenkov, Andreyevka bölgesinde Ukrayna ordusuna kayıplar yaşattıklarını belirterek Donetsk bölgesindeki saldırılarda başarılı sonuçlar aldıklarını dile getirdi.

Marinka yerleşim biriminin yüzde 75’ten fazlasını Rus güçlerinin ele geçirdiğini aktaran İgor Konaşenkov, Avdeyevka’da Ukrayna birliklerine yönelik kuşatmanın sürdüğünü aktardı.

Kodema yerleşim biriminde üç taraftan Ukrayna ordusunun OPFOR özel birliklerini kuşattıklarını da açıklayan İgor Konaşenkov, ayrıca Zaytsevo yerleşim birimine yaklaştıklarını kaydetti.

Rusya Hava Kuvvetleri’nin yüksek hassasiyete sahip silahla Donetsk bölgesindeki Slavyansk ve Konstantinovka’daki Ukrayna ordusunun 81. hava mobil ve 95. hava indirme birliklerinin geçici olarak konuşlandıkları yerleri vurduğunu ifade eden İgor Konaşenkov, o noktata iki yüzün üzerinde Ukraynalı milliyetçi gücün etkisiz hale getirildiğini de öne sürdü.

Bir gün içerisinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait 12 yönetim noktasını vurduklarını kaydeden İgor Konaşenkov, Mıkolayiv bölgesinde ve Donetsk bölgesinde Soledar’da 7 roket ve top cephaneliğinin yok edildiğini, Harkiv ve Donetsk bölgesinde de 4 akaryakıt deposunun vurulduğunu kaydetti.

Dnipro bölgesinde Marganitsa yakınlarında Amerika Birleşik Devletleri yapımı 2 adet M777 obüsün imha edildiğini bildiren Konaşenkov, Rus hava savunma sistemlerinin Harkiv bölgesindeki Barvenkovo yakınlarında Ukrayna’ya ait bir adet Su-27 model savaş uçağını ve ayrı ayrı bölgelerde 6 adet insansız hava aracını etkisiz hale getirdiklerini söyledi.

About iga

Check Also

İngiltere Başbakanı Siyonist Olduğunu Söyledi

İGA Haber Oku – İngiltere Başbakanı Liz Truss, İsrail’in büyük bir destekçisi olduğunu ve aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.