Home / İGA Haber Oku / Nijerya Başkanın Kaçırdığı Paraların Peşinde

Nijerya Başkanın Kaçırdığı Paraların Peşinde

İGA Haber Oku – Nijerya, eski Devlet Başkanı General Sani Abacha’nın kaçırdığı paraların peşinde! Detaylar haberin devamında…

Nijerya’da, eski Devlet Başkanı General Sani Abacha döneminde yurt dışına kaçırılan milyonlarca doları tespit etmek için yapılan çalışmalar sürüyor.

Hükümet, ülkede 1993 – 1998 yılları arasında devlet başkanlığı görevini yürüten General Sani Abacha tarafından İsviçre ve Amerika gibi ülkelere kaçırılan paraların iade edilmesi için uğraşıyor.

Sani Abacha, 5 yıllık görev süresi boyunca kamudan yaklaşık 5 milyar dolar çalmakla suçlanıyor. Söz konusu paraların 1998 yılından bu yana 3,6 milyardan fazla kısmı Nijerya hükümetine iade edildi.

Afrikanın Aç Gözlü Diktatörü

17 Kasım 1993 tarihinde askeri darbeyle göreve gelen Sani Abacha, ülkenin en çok yolsuzluk yapan lideri olarak biliniyor.

Ülkeyi yönettiği dönemde pek çok insan hakları ihlaliyle suçlanan General Abacha hakkında, eski Kongo Demokratik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Mobutu Sese Seko’ya söylendiği gibi “Afrika’nın en açgözlü diktatörü” deniyor.

Eski Başkan Abacha, 8 Haziran 1998’de devlet başkanlığı sarayında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti ancak ölümü bazı çevrelerce şüpheli olarak değerlendirildi, zehirlendiği iddia edildi.

Paraları Yolsuzluk ve Rüşvetle Kaçırdı

Siyasi analist Abubakar Dan-Juma Birnewa, Eski Devlet Başkanı Abacha’nın para kaçırmak için başvurduğu yöntemlerin ilginç olduğunu belirterek; Abacha, danışmanına bir güvenlik problemini çözmek için kendisine para talebinde bulunmasını emrediyor. Eski Devlet Başkanı General Abacha, bu talebi onayladıktan sonra Nijerya Merkez Bankasından çekilen paraların büyük kısmını kendi evine göndertiyor, dedi.

Abubakar Dan-Juma Birnewa, General Abacha’nın arkadaşlarına gayriresmi yollarla verdiği sözleşmelerden kazanılan paraları zimmetine geçirdiği ve yabancı şirketlerden ülkede işlerini yürütmelerine izin vermek için rüşvet istediğini de söyledi.

Bu yollarla 3 sene boyunca para kaçırıldığını anlatan Abubakar Dan-Juma Birnewa, Eski Başkan Abacha’nın bu paraları harcamadan hayatını kaybettiğini ve ölümünden sonra çalınan paraların tespit edilmeye başlandığını ifade etti.

Abubakar Dan-Juma Birnewa, Sani Abacha’nın ölümünden sonra ailesinin tuttuğu 750 milyon doların tespit edildiğini, 1 yıl sonra yabancı bankalarda olduğu düşünülen, zimmetine geçirdiği paraların iadesi için yardım istendiğini anlattı.

About iga

Check Also

İngiltere Başbakanı Siyonist Olduğunu Söyledi

İGA Haber Oku – İngiltere Başbakanı Liz Truss, İsrail’in büyük bir destekçisi olduğunu ve aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.