Home / İGA Haber Oku / Amerikada Ian Kasırgası Kabusu

Amerikada Ian Kasırgası Kabusu

İGA Haber Oku – Amerika’da Ian Kasırgası kabusu: Binlerce kişi bu kasırgadan kaçıyor! Detaylar haberin devamında…

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde şiddetini artırarak hızla yaklaşan Ian Kasırgası nedeniyle 2,5 milyon kişiye tahliye emri verildi. Halk kasırgadan kaçmak için yola dökülürken otoyollarda kilometrelerce uzayan kuyruklar meydana geldi, trafik felç oldu. Kasırganın vurmuş olduğu Küba’nın tamamındaysa elektrikler kesildi.

Orta Amerika’yı vuran Ian Kasırgası, Küba’da büyük yıkıma sebep olurken kasırganın büyük hızla yaklaştığı ABD’nin Florida eyaletinde 2,5 milyon kişiye derhal bölgeden uzaklaşma çağrısı yapıldı.

Florida’yı bugün vurması beklenen kasırga nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen bölgelerde binlerce kişi kuzeye ya da doğuya kaçmaya çalışırken yollarda uzun kuyruklar oluştu, trafik felç oldu ve uçak biletleri tükendi.

Meksika Körfezi’nde etkili olan ve bu akşam saatte 200 kilometre hızla Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşması beklenen kasırga öncesi ülkenin güneyinde büyük panik yaşanıyor. Florida halkı marketlere akın ederek içecek ve gıda depoladı. Evlerini korumaya çalışan çok sayıda kişi, kapı önlerine kum torbalarından yığınlar yaptı.

Öte yandan yetkililer, kasırganın Florida’nın kuzeyini de vurabileceğini belirterek halka doğuya gitme çağrısında bulundu. Ulusal Kasırga Merkezi de sahillerindeki dalgaların şimdiden yükseldiğini, bölgede yoğun yağış beklendiğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Ian Kasırgası konusunda Florida’daki belediye başkanlarıyla telefonda görüştü ve hazırlıklar hakkında bilgi aldı. Joe Biden, hafta sonu imzaladığı kararnameyle Florida’ya federal düzeyde yardımların en hızlı şekilde ulaştırılmasını sağladığını belirterek, Federal Afet ve Acil Durum Yönetim Ajansı’na talimat verdi.

Ian Kasırgası, Küba’da büyük yıkıma sebep oldu.

KÜBA’YI ÇOK SERT VURDU

Küba’yı kategori-3 şiddetinde vuran ve büyük hasara neden olan Ian Kasırgası’nın ABD topraklarına kategori-4 şiddetinde ulaşması bekleniyor.

Küba’da, kasırga sebebiyle ülkenin tamamında elektrikler kesildi. Hükümetten yapılan açıklamada, yaklaşık 11 milyon nüfuslu adanın tamamında elektriklerin kesildiği ve kademeli olarak elektrik hizmetinin yeniden sağlanması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Ülkede şu ana kadar can kaybı bildirilmezken, yetkililer kasırganın verdiği zararın tespiti için çalışmalarına devam ediyorlar.

About iga

Check Also

İngiltere Başbakanı Siyonist Olduğunu Söyledi

İGA Haber Oku – İngiltere Başbakanı Liz Truss, İsrail’in büyük bir destekçisi olduğunu ve aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.