Home / İGA Haber Oku / İngiltere Başbakanı Siyonist Olduğunu Söyledi

İngiltere Başbakanı Siyonist Olduğunu Söyledi

İGA Haber Oku – İngiltere Başbakanı Liz Truss, İsrail’in büyük bir destekçisi olduğunu ve aynı zamanda bir siyonist olduğunu söyledi!

İngiltere Başbakanı Liz Truss, dün katıldığı bir parti konferansı etkinliğinde, Büyük bir siyonistim, İsrail’in büyük bir destekçisiyim ve İngiltere – İsrail arasındaki ilişkileri güçlendirebileceğimize inanıyorum, dedi.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntülerde, Liz Truss’un; lideri olduğu iktidardaki Muhafazakar Parti’nin Birmingham şehrinde düzenlenen parti konferansı kapsamında İsrail’in Muhafazakar Dostları (CFI) isimli grubun etkinliğine katılarak konuşma yaptığı görüldü.

İngiltere’nin başbakanı olarak ilk kez CFI’nın programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti aktaran Liz Truss, Bildiğiniz üzere ben, büyük bir siyonistim, İsrail’in büyük bir destekçisiyim ve İngiltere-İsrail arasındaki ilişkileri güçlendirebileceğimize inanıyorum, şeklinde konuştu.

Etkinliğe katılan İsrail’in Londra Büyükelçisi Tzipi Hotovely de Twitter isimli sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı paylaşımda; Başbakan, gururlu bir siyonist olduğunuzu söylediğiniz, ayrıca İsrail’le bu kadar iyi bir dost olduğunuz için teşekkür ederim, şeklinde ifadelere yer verdi.

İsrail’in Muhafazakar Dostları grubunun etkinliğine, Dışişleri Bakanı James Cleverly ile Hükümetlerarası İlişkiler Bakanı ve Eşitlik Bakanı Nadhim Zahavi’nin yanı sıra Muhafazakar Parti’den de pek çok isim katıldı.

Başbakan, İngiltere Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaya olumlu bakıyor!

İsrail Başbakanı Yair Lapid, 22 Eylül tarihinde yaptığı açıklamada; Liz Truss’un, ülkesinin Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaya olumlu baktığını ifade etmişti.

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kuruluna katılmak üzere bulunduğu New York’ta İngiliz mevkidaşı Truss ile bir araya gelen Yair Lapid, görüşmeye dair Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İngiltere Büyükelçiliğini İsrail’in başkenti Kudüs’e taşımaya olumlu baktığını açıklayan değerli arkadaşım Liz Truss’a teşekkürlerimi iletiyorum. İki ülke arasındaki ortaklığı güçlendirmeye devam edeceğiz, şeklinde değerlendirmede bulunmuştu.

İngiltere’nin İsrail nezdindeki büyükelçiliği Tel Aviv’de, Filistinlilerle ilişkilerden sorumlu başkonsolosluğu da Doğu Kudüs’te yer alıyor.

Dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu, İsrail’in 1967 yılında Doğu Kudüs’ü işgalinin meşruiyetini tanımadıkları için büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımaktan kaçınıyor fakat Amerika Birleşik Devletleri, 2018 yılında Donald Trump’un başkanlığı döneminde, büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımıştı. Bu hususta Amerika Birleşik Devletleri’ni, Honduras, Guatemala ve Kosova takip etmişti.

About iga

Check Also

Amerikada Ian Kasırgası Kabusu

İGA Haber Oku – Amerika’da Ian Kasırgası kabusu: Binlerce kişi bu kasırgadan kaçıyor! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.