Home / İGA Haber Oku / Prense Kötü Haber

Prense Kötü Haber

İGA Haber Oku – Kraliçe Elizabeth ölmeden önce planlanmış! Prens Harry böyle devre dışı bırakılacak… Detaylar haberin devamında…

Bakanlar ve üst düzey Saray yetkilileri Sussex Dükü Prens Harry ve York Dükü Prens Andrew’in Kral Charles’in yokluğunda devlet işlerine karışmasını önlemek amacıyla harekete geçti. Kısa süre içinde parlamentoya gelmesi beklenen teklifin aylardır masada olduğu ve hayatını kaybeden Kraliçe Elizabeth’in de yaşarken onayını aldığı iddia edildi.

Eski Başbakan Liz Truss’un yalnızca 45 gün görevde kaldıktan sonra istifa etmesi ile eski maliye bakanı Rishi Sunak İngiltere’nin yeni başbakanı oldu. Diğer başbakan adayı Penny Mordaunt, partinin 357 milletvekilinden en az 100’ünün desteğini alamadığından ötürü yarıştan çekildi. Böylece Sunak tek bir oy bile almadan başbakan koltuğuna oturdu.

7 hafta içinde 3 farklı Başbakan gören ve siyasi arenası toz duman olan İngiltere, şu günlerde Kral Charles saltanatında yapılacak ilk anayasal reformu konuşuyor.

BİR KAÇ HAFTA İÇİNDE PARLAMENTOYA GELMESİ BEKLENİYOR

Hükümdar hastaysa ya da geçici olarak yurt dışındaysa yerine belirlenen kişi, belge imzalama, büyükelçi kabul etme veya konsey toplantılarına katılma gibi resmi görevleri yerine getiriyor.

Parlamentoya bir kaç hafta içerisinde gelmesi beklenen teklife göre, Kral Charles, İngiltere dışındayken anayasal görevleri yerine getirmek için seçeceği kişilerde artık daha geniş bir havuzdan faydalanabilecek.

Şuan yürürlükte olan uygulamaya göre hükümdar herhangi bir sebeple ülkede değilken devlet işleri mevzuata göre atanan iki kişi tarafından yürütülüyor.

1937 ve 1953 Kanunlarına göre bu iki kişi hükümdarın arkasından gelen en kıdemli 4 yetişkin içinden seçiliyor. Bu 4 kıdemli yetişkin, günümüz için Kral Charles’in eşi Camilla, Galler Prensi William, Sussex Dükü Prens Harry, York Dükü Prens Andrew ve Prenses Beatrice anlamına geliyor.

TARTIŞMALARIN ODAĞINDA İKİ PRENS: HARRY VE ANDREW

Prens Harry 2020 yılının Şubat ayında keskin bir kararla Kraliyet ailesindeki görevlerini bırakarak yurt dışına yerleşti. Üstelik karısının ailesine yönelttiği ‘ırkçılık’ suçlamaları sebebiyle tartışmalı bir figür haline geldi.

Prens Andrew ise adının karıştığı taciz skandalları sebebiyle saygınlığını kaybetti ve uzun süredir “Kraliyet ailesinin yüz karası” olarak nitelendiriliyor.

PRENS HARRY BÖYLE DEVRE DIŞI KALACAK

Alınan bilgilere göre saray yetkilileri, İngiltere’nin içinde bulunduğu kritik dönemde hükümet işleyişinin bu iki dükten birine bağımlı hale gelmesini doğru bulmuyor. Bu sebeple de yapılacak yeni düzenleme ile Kral için mevcut seçenekleri genişletiliyor.

Parlamentoya gelmesi beklenen teklife göre Kral’ın yerine seçebileceği kişilerin sayısı artacak ve Charles kendi takdiri ile Prens Harry ve Prens Andrew yerine diğer iki kardeşi olan Anne ve Edward’ı seçebilecek.

About iga

Check Also

Amerikada Ian Kasırgası Kabusu

İGA Haber Oku – Amerika’da Ian Kasırgası kabusu: Binlerce kişi bu kasırgadan kaçıyor! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.